Co to jest pellet?
Pellet jest wydajnym, ekologicznym i odnawialnym paliwem w postaci granulatu z trocin drzewnych, powszechnie używanym w Europie. Charakteryzuje go wysoka wartość energetyczna (19 500 kJ/kg) oraz niska zawartość popiołu (do 0,5%), który idealnie nadaje się jako nawóz na trawniki.
Pellet jest najbardziej czystym paliwem na świecie, gdyż w wyniku fotosyntezy emisja dwutlenku węgla jest równa zero (CO2 = 0%).
Pellety maja kształt mocno sprasowanych wałków o śr. 6 - 8 mm i dł. ok. 2 - 3 cm. Substancją wiążącą w procesie granulacji są tylko
naturalne składniki zawarte w drewnie.
ZALETY PELETU:
- ekonomia - niski koszt ogrzewania;
- gwarancja jakości
- ekologia - emisja CO2 = 0%;
- wytwarzany wyłącznie z naturalnych, odnawialnych surowców, bez lepiszcza;
- wolny od pyłów i szkodliwych substancji;
- bardzo niska zawartość dwutlenku siarki w spalinach;
- wygoda - znikoma ilość popiołu (ok. 5 kg z 1 tony);
- popiół jako nawóz na trawnik;
- wygoda uzytkowania i bezobsługowośc kotłów;
- bezproblemowe magazynowanie paliwa;
- duża gęstość 1m3 = 650kg;
- Do produkcji peletu wykorzystuje się zarówno drewno liściaste, jak i iglaste. Zazwyczaj, drewno iglaste stanowi ok. 70% wykorzystywanego surowca, drewno liściaste resztę. Gatunki drzew twardych, jak np. buk, mają niższą zawartość ligniny (ale wyższą wartość opałową), niż drzewa miękkie, jak popularny świerk. Odpady pochodzące z różnych gatunków drzew miesza się ze sobą starannie, aby zapewnić jednorodną zawartość ligniny. Uformowane pellety to granulki o średnicy 6-25 mm i długości kilku centymetrów . Charakteryzują się niską zawartością wilgoci (8-12%), popiołu (ok. 0,5%) i innych związków szkodliwych dla środowiska oraz wysoką wartością opałową (17-19 MJ/kg).